יום המאבק באלימות נגד נשים: אלה הזכויות של המתמודדים עם אלימות בתוך המשפחה

25 בנובמבר, הוא יום המודעות הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים. חשוב לדעת כי לנשים המתמודדות עם אלימות ישנה שורה ארוכה של זכויות ושירותים העומדים לרשותם אותם חשוב מאוד להכיר. באתר, ריכזנו את כל המידע בנושא זה בפורטל  מיוחד שהוקדש לנושא וזמין בכל עת ובחינם.

לחצו כאן למעבר לפורטל אלימות במשפחה באתר

בראש ובראשונה, אישה שחוותה אלימות במשפחה, עשויה להיות זכאית לזכויות הנוגעות לדיור ועשויות לספק מענה ראשוני בעת הצורך, בהן מקלט לנשים נפגעות אלימות הנועד לספק הגנה פיזית ובטחון נפשי לה ולילדיה וכן סיוע בשכר דירה. כמו כן, אישה ששהתה במקלט לנשים נפגעות אלימות למעלה מ- 60 ימים וסיימה את השהות בו ולא חזרה לביתה, זכאית לקבלת מענק שיסייע לה בהמשך בשווי 8,000 ש"ח לפחות. בנוסף, נשים נפגעות אלימות הזקוקות לתמיכה נוספת יכולות לבקש להתגורר בדירת מעבר לאחר סיום השהות במקלט.

גם בתחום התעסוקה, חשוב לדעת כי החוק אוסר על פיטורי עובדת השוהה במקלט לנשים נפגעות אלימות בזמן היעדרותה מהעבודה וכן במשך 90 הימים שלאחר חזרתה לעבודה. בהקשר הזה, עובדת ששהתה 60 ימים לפחות במקלט לנפגעות אלימות ובחרה לעזוב את מקום עבודתה, עשויה להיות זכאית לפיצויי פיטורים.

בנוסף, ראוי לציין – אישה שדיווחה על אלימות במשפחה, עשויה להיות זכאית לקבלת סיוע משפטי ללא עלות וחשוב להדגיש, כי הדיון  בבית המשפט הוא בדלתיים סגורות. כמו כן, אישה שנפגעה מאלימות עשויה להיות זכאית לדיון מהיר בהוצאה לפועל בעת גביית מזונות ילדיה, לאבטחה בלשכות ההוצאה לפועל ואף לאגרה מופחתת בעת הגשת תביעה על נזקים בשל תקיפה מינית.

ומה עוד כדאי לדעת? אישה נפגעת אלימות החיה עם ילדיה בנפרד מבן זוגה, עשויה להיות זכאית למגוון זכויות בהיבטים כלכליים כמו סיוע במעונות יום ומשפחתונים עבור ילדיה, הטבות מס ועוד.