מתמודדים עם סוכרת? יש לכם זכויות!

יום הסוכרת הבינלאומי חל בכל שנה בחודש נובמבר ומטרתו להעלות את המודעות בקרב הציבור הרחב למחלת הסוכרת, לסיבוכים הנובעים ממנה ובדרכי ההתמודדות איתה. אנשים החולים בסוכרת מנהלים אורח חיים קפדני וכן קשר צמוד עם הרופאים בכדי לחיות בצורה מאוזנת ככל הניתן. בהתאם לכך, זוהי הזדמנות טובה להציג את כל הזכויות המגיעות לחולי הסוכרת בשורה של מדרכים מפורטים הזמינים באתר.

למעבר למידע המלא הנמצא בפורטל סוכרת באתר, לחצו כאן.

אז מה חשוב שתדעו? חולי סוכרת וסוכרת נעורים עשויים להיות זכאים ללא מעט זכויות הנוגעות להיבטים הרפואיים לדוגמה – קבלת משאבת אינסולין או מכשיר לניטור רציף של רמת הסוכר מקופות החולים ללא עלות. בנוסף, קופות החולים מסייעות גם במימון ציוד רפואי לשימוש עצמי ומכשירי שיקום, ניידות והליכה. חשוב לדעת, זכויות אלה משתנות מקופה לקופה ולכן כדאי מאוד לבדוק מול הקופה שלכם ולוודא שאתם מקבלים את הסיוע הרלוונטי עבורכם או עבור יקיריכם. בנוסף חולי סוכרת נחשבים לחולים כרוניים ולכן הם זכאים לפטור מתשלום על תרופות ככל שהעלות עולה על התקרה בחוק ביטוח הבריאות הממלכתי.

חולי סוכרת יכולים להגיש תביעה לקביעת נכות לצורך קבלת קצבת נכות או הטבות אחרות. קצבאות נוספות אותן ניתן לתבוע יכולות להיות למשל גמלת ילד נכה, גמלת סיעוד, גמלת ניידות , גמלת הבטחת הכנסה ואפילו פטור ממס הכנסה. בהקשר הזה, ראוי לציין שניצולי שואה עשויים להיות זכאים לתוספת באחוזי הנכות בעקבות היותם חולי סוכרת. בנוסף, חולי סוכרת והורים לילדים חולים עשויים להיות זכאים להנחה בארנונה.

הורים לילדים חולי סוכרת? דעו כי ילדכם עשוי להיות זכאי לקבלת טיפול תרופתי או סייעת רפואי צמודה במוסד החינוך בו הוא לומד. גם בשלבי הבגרות של חייו יהיה ילדכם זכאי לשורה של זכויות נוספות, בהן התאמות למבחן הפסיכומטרי וסיוע במימון לימודים אקדמיים, אפשרות להתנדב לצבא או לשירות הלאומי למרות מצבו הרפואי.

זכויות נוספות הנוגעות בניידות, דיור ותעסוקה לחולי סוכרת ניתן ללמוד בפורטל מקיף בנושא.