ארכיון הקטגוריה: חדשות

יוצאים מהאינטרנט אל הרחוב: עמדות מידע של 'כל זכות' הוצבו בעיר בני ברק

השבוע הכרזנו על פרוייקט משותף וייחודי של 'כל זכות' ועיריית בני ברק, במסגרתו הוצבו במרכזי מיצוי הזכויות בעיר עמדות מידע (קיוסקים) כשרים לציבור החרדי, בהן מוצג כל המידע שקיים באתר כל-זכות, אתר הזכויות הגדול בישראל שמכיל מעל ל- 5,400 דפי מידע בעברית בחינם וללא כוונת רווח. הקיוסקים יוכלו לסייע לציבור בהכרה ובמיצוי זכויות מול משרדי הממשלה ומשרדים ציבוריים אחרים.

מדובר במערכת ממחושבת הדומה למערכת שיעורי התורה המוצבת כבר היום ברחבי העיר. הקיוסק הינו מסך מגע (ללא מקלדת או עכבר) המחובר למדפסת ומאפשר גישה  למידע נרחב בנושאים שונים בהן, זכויות עובדים, בריאות ומחלות, היריון ולידה, נכויות, ניצולי שואה ועוד. כחלק מהתאמת האתר לגולש החרדי, פותחה עבור הקיוסקים גרסה ייחודית שמאפשרת גישה רק רק לדפי המידע המופיעים באתר, ואינה מאפשרת כל גישה לרשת האינטרנט למעט הדפסת טפסים מאתרי הממשלה.

העמדות יוצבו לשימוש חופשי של אזרחים במרכז עוצמה ובמרכז מיצוי הזכויות בעיר. בתחילה  יוצמדו אליהן מתנדבים אשר ידריכו את האוכלוסייה בשימוש בקיוסק ויסייעו להם במציאת המידע. עם סיום השימוש, המערכת תדפיס עבור הפונה את המידע לו הוא זקוק להמשך התהליך.

ההחלטה על הצבת הקיוסקים התקבלה לאחר סדרת פגישות עם אנשי ציבור חרדיים והקמת צוות משימה ארצי, שעמד על הצרכים הייחודיים של המגזר בביצוע מותאם ונגיש לקבלת מידע על מגוון  זכויותיו. לצורך קידום פרויקט הצבת העמדות בבני ברק, פעל צוות משימתי בהנחיית האגף לשירותים חברתיים בעירייה והוא חלק מתכנית רחבה יותר של עיריית בני ברק, בה פועלות העובדות הסוציאליות כעו"ס מיצוי זכויות אקטיביות, אשר מטרתן לאפשר למשפחות ליהנות מכמה שיותר זכויות והטבות המגיעות להן על פי חוק.

מטיילים בפסח עם בעלי מוגבלות? פטור מעמידה בתור, הנחות וכלים מיוחדים לנגישות במדריכי כל זכות

ארבעת ימי החופש של חול המועד פסח הם הזדמנות מצוינת לצאת לטייל, ובפרט השנה, כאשר חול המועד פסח חל באמצע השבוע ומאפשר לרבים לצאת לדרכים. אבל אם יציאה לטיול משפחתי היא עניין מורכב, יציאה לטיול עם אדם בעל מוגבלות- פיזית או נפשית, קשה הרבה יותר.

על כן, ריכזנו מדריך לזכויות הייחודיות לבעלי מגבלות באתרי נופש ותרבות. כך למשל עולה מהמדריך כי אנשים עם גם בעלי מוגבלות יכולים לצאת לטיילמגבלה פיזית או נפשית פטורים מהמתנה בתור במקומות ציבוריים כמו שמורות טבע וגנים לאומיים. הפטור מוענק גם למלווה של אותו אדם וזאת בתנאי שהוא נמצא בתור ביחד ולמען אותו אדם. כמוכן, בעלי תעודת נכה זכאים להנחות בכניסה למוזיאונים ואתרים שונים. כדאי לברר לפני הביקור את הסדרי הנגישות וההנחות השונות.

בכל זכות ניתן למצוא גם סדרה של ארגונים המסייעים לבעלי מוגבלויות לצאת לטיולים בהם עמותת "לוטם- טבע נגיש לכולם", המארגנת סיורים, סדנאות וחוגי טבע, אתגרים, העוסקת בפעילויות ספורט אתגרי ומאפשרת הפעלות בטבע ונופש פעיל, ואלו"ט, המפעילה את בית אלו"טבע, המאפשר נופש בגליל למשפחות ולבעלי צרכים מיוחדים. חשוב לציין כי עמותת "אתגרים" מאפשרת גם השכרה של כלי ייחודי להתניידות בטיולים עבור מוגבלי תנועה בשם "גילגולון". כדאי לבדוק.

* נכתב בשיתוף עמותת ידידות טורונטו

יש לכם סכומים קטנים בקופות גמל? נותרו רק עוד שבועיים למשוך אותם ללא מס!

משרד האוצר החל בשנה שעברה במבצע המאפשר לחוסכים בקופות גמל לשחרר סכומים קטנים, עד 7,000 ₪ מבלי לשלם עליהם מס, ומבלי לחכות למועד הפירעון החוקי של הקופה, בדרך כלל עם פרישת העובד לגמלאות. מתברר עלקופות גמל. אילוסטרציה. פי נתוני האוצר, בישראל קיימים 3 מיליון חשבונות קטנים בהם סכומים של עד 7,000 ₪, בסך כולל של למעלה מ- 3 מיליארד ₪.

מהמדריך שהכנו בנושא (קליק למדריך) עולה כי את הכסף ניתן למשוך עד ה- 31/3/15. את הכסף ניתן למזג עם קופת גמל אחרת או למשוך אותה לחשבון העובר ושב, כל זאת מבלי לשלם מס.

חשוב לציין, כי מי שיבחר להשאיר את הכסף בקופת הגמל יצטרך לא רק לשלם מס בפירעון אלא גם תקרת דמי הניהול תעלה והקופה תהיה רשאית לגבות ממנו 72 ₪ בשנה, במקום שיעור מרבי של 1.05% לשנה, מסכום הצבירה.

* נכתב בשיתוף עמותת ידידות טורונטו

סטודנטים, רוצים להצביע קרוב לאוניברסיטה? מחר תוכלו לשנות את כתובתכם באופן זמני!

מידי מערכת בחירות נחשפת בעייתם של הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה: חלק ניכר מהם לומדים רחוק מהבית, וקשה להם להגיע למקום הישוב על מנת לממש את זכותם להצביע. השנה, בפעם הראשונה, יש פתרון: אגודות הסטודנטים, בשיתוף רשות האוכלוסין יאפשרו השבוע, יום ד' ה- 14/1/15, שינויי כתובת זמניים עבור הסטודנטים, בעשרות מוסדות אקדמיים ברחבי הארץ.

לא צריך לנסוע הביתה כדי להצביע

על מנת לממש את הזכות, יש להגיע אל עמדת אגודת הסטודנטים במוסד להשכלה גבוהה בו אתם לומדים, עם צילום של חוזה שכירות הדירה שלכם וצילום ספח תעודת הזהות. כמו כן, יש למלא טופס הודעה של שינוי מען. השירות יינתן ללא תשלום, ולאחר הבחירות יוכלו הסטודנטים להחזיר את כתובת מגוריהם אל הכתובת המקורית. את תנאי השירות המלאים ניתן לקבל באתר "כל זכות" בכתובת http://bit.ly/14I4wtk

ביאן מג'אדלה, מנהלת אתר "כל זכות" בערבית מסבירה כי שינוי הכתובת הזמני יכול להקל על הסטודנטים באופן משמעותי, ולהשפיע לטובה על חשאיות ההצבעה: "בדרך כלל מי שמבקש להגיע ולהצביע בביתו יכול לעשות כן באמצעות הסעות אותן מארגנות המפלגות, או באמצעות נסיעה בחינם בתחבורה הציבורית. אך הבעיה העקרונית היא, שהנסיעה בהסעות המאורגנות חושפת במידה מסוימת את ההצבעה של אותו סטודנט. כמו כן, במקומות קטנים ניתן לאתר דפוסי הצבעה שונים ובכך לחשוף את המצביע הבודד. הצבעה במקום הלימודים משחררת את הסטודנט מהתחייבויות מיותרות ומשאירה את הבחירה הדמוקרטית בידיו בלבד.

בנוסף, סטודנטים רבים מנצלים את יום הבחירות לעבודה, בשל התעריפים המיוחדים שהחוק מציע ביום הבחירות, ובכך מוותרים על זכות ההצבעה לטובת יום עבודה רווחי במיוחד. הצבעה קרובה למקום מגוריהם הזמני מאפשרת לסטודנטים גם להרוויח את יום העבודה וגם למלא את חובתם הדמוקרטית ולהצביע".

שכר המינימום יעלה- כמה תרוויחו אתם?

רה"מ הודיע הבוקר כי יעלה את שכר המינימום ל- 5,000 ₪. אך מה זה בדיוק אומר? ומתי נראה את הכסף? ל"כל זכות" יש תשובות, במדריך מיוחד לנושא

ראש הממשלה נתניהו נפגש ביום א' בבוקר עם יו"ר ההסתדרות והודיע לו כי הוא תומך בהעלאת שכר המינימום על פי המתווה שנחתם עם המעסיקים בתחילת החודש. ב"כל זכות" עדכנו באחרונה את מדריך שכר המינימום והוא כולל גם את ההתפתחויות האחרונות בתחום. עוד כולל המדריך הפניה למדור ייחודי המכיל את ההפרות הטיפוסיות בתחום שכר המינימום וכיצד ניתן להתגבר עליהן.

על פי ההסכם בין המעסיקים להסתדרות יועלה שכר המינימום ל- 5,000 ₪ על פני תקופה של שנתיים, כאשר כבר ב- פס ייצור- אילוסטרציה.1/1/15 יעמוד שכר המינימום על 4,650 ₪ לחודש, באוגוסט יעלה ל- 4,825 ₪ ובתחילת 2017 יתייצב על 5,000 ₪, כלומר 26.88 ₪ לשעה במקום 23.12 ₪ לשעה כיום. כעת ממתינים במשק להתממשות או הפרכת ההבטחה הזו, שתחילת מימושה אמור להתקיים כבר בימים הקרובים.

עו"ד שרון הורנשטיין, עורך התוכן הראשי של "כל זכות" מספר כי למדריך שכר המינימום חשיבות מיוחדת בכל זכות: "למרות השכר הזעום שמקבלי שכר המינימום מקבלים, דווקא עליהם נוטים מעסיקים לעשות מניפולציות רבות הפוגעות בתנאי השכר ולהתחמק מתשלום כלל הרכיבים בהם פנסיה, ימי חופש ואחרים. באופן הזה העובדים נוטים לוותר לא רק על השכר הנוכחי שלהם אלא גם על הזכויות העתידיות שלהם".

הורנשטיין מסביר כי גם אם גיליתם שלא שולמו לכם חלקים מהשכר, תוכלו לדרוש אותם רטרואקטיבית, ולקבל אותם גם לאחר מעשה: "אם נפלתם קורבן להעסקה פוגענית, ולא שולמו לכם כלל התוספות, תוכלו לדרוש אותן מהמעביד, אפילו אם הסכמתם להן, וגם בדיעבד, באמצעות מגוון אירגוני סיוע המפורטים ב"כל זכות". כמוכן, הקמנו באתר מדריך להפרות טיפוסיות של חוק שכר המינימום, שמפרט את המניפולציות והפרות החוק שפוגעות בעובדים וכיצד ניתן להתגבר עליהן"

* נכתב בשיתוף עמותת ידידות טורונטו

 

מרבית חיילי המילואים שגויסו לצוק איתן עשו שימוש באתר "כל זכות" לבירור זכויותיהם

מנתונים שנאספו באתר עולה כי למעלה מ- 55 אלף גולשים ייחודיים גלשו במהלך ימי המבצע אל דפי הזכויות למילואימניקים

אתר כל זכות הופך למוקד הזכויות האינטרנטי הגדול בישראל: מנתונים שנאספו באתר עולה כי למעלה מ- 55 אלף איש גלשו לחלקים העוסקים בזכויות חיילים במילואים בתקופת מבצע "צוק איתן". מאחר וגויסו למבצע כ- 80 אלף חיילימילואימניקים של צה"ל באימון. אילוסטרציה. מילואים, מסיקים בכל זכות כי מרבית חיילי המילואים עשו שימוש באתר לצורך בירורי זכויותיהם. עוד הוסיפו בהנהלת האתר כי אופי הגלישה השתנה ומרבית הגולשים לחלק זכויות המילואים באתר (כ- 70% מהגולשים) הגיעו דרך גלישה סלולרית ומכשירי מובייל. הגלישה עצמה באתר התחזקה מאוד, ובימי המבצע פקדו את האתר סך של כ- 15,000 גולשים ליום שהסתכם ל- 497 אלף גולשים ייחודיים לאורך המבצע, לעומת 357 אלף בתקופה המקבילה אשתקד (עליה של 39%).

העמודים המובילים בגלישה היו העמודים העוסקים בתגמולי שירות מילואים והסבר על צו שמונה. עמודים בולטים נוספים היו אלה שעסקו בהתנדבות לשירות מילואים והתנדבות לשירות צבאי בגיל מבוגר.

אמתי קורן, מנכ"ל כל זכות, מסביר שלחיילי המילואים בשטח לא היתה אלטרנטיבה אמיתית בה ניתן היה לקבל מידע על זכויותיהם, בקלות ובנוחות. "המידע המצוי באתרים הממשלתיים השונים הוא אמנם מידע מעמיק, אבל קשה לגולשים להגיע למידע, לקרוא אותו בסלולר ולצלוח את הז'רגון המקצועי שבו כתובים הדברים. כל זכות נותן מידע נטו: עדכני, בר פעולה ומותאם למכשירים שונים. הגמישות הזו מאפשרת לאזרחים נגישות גדולה הרבה יותר לזכויותיהם ולאפשרויות המימוש שלהם".