ארכיון פוסטים מאת: עדי שרי

מתמודדים עם סוכרת? יש לכם זכויות!

יום הסוכרת הבינלאומי חל בכל שנה בחודש נובמבר ומטרתו להעלות את המודעות בקרב הציבור הרחב למחלת הסוכרת, לסיבוכים הנובעים ממנה ובדרכי ההתמודדות איתה. אנשים החולים בסוכרת מנהלים אורח חיים קפדני וכן קשר צמוד עם הרופאים בכדי לחיות בצורה מאוזנת ככל הניתן. בהתאם לכך, זוהי הזדמנות טובה להציג את כל הזכויות המגיעות לחולי הסוכרת בשורה של מדרכים מפורטים הזמינים באתר.

למעבר למידע המלא הנמצא בפורטל סוכרת באתר, לחצו כאן.

אז מה חשוב שתדעו? חולי סוכרת וסוכרת נעורים עשויים להיות זכאים ללא מעט זכויות הנוגעות להיבטים הרפואיים לדוגמה – קבלת משאבת אינסולין או מכשיר לניטור רציף של רמת הסוכר מקופות החולים ללא עלות. בנוסף, קופות החולים מסייעות גם במימון ציוד רפואי לשימוש עצמי ומכשירי שיקום, ניידות והליכה. חשוב לדעת, זכויות אלה משתנות מקופה לקופה ולכן כדאי מאוד לבדוק מול הקופה שלכם ולוודא שאתם מקבלים את הסיוע הרלוונטי עבורכם או עבור יקיריכם. בנוסף חולי סוכרת נחשבים לחולים כרוניים ולכן הם זכאים לפטור מתשלום על תרופות ככל שהעלות עולה על התקרה בחוק ביטוח הבריאות הממלכתי.

חולי סוכרת יכולים להגיש תביעה לקביעת נכות לצורך קבלת קצבת נכות או הטבות אחרות. קצבאות נוספות אותן ניתן לתבוע יכולות להיות למשל גמלת ילד נכה, גמלת סיעוד, גמלת ניידות , גמלת הבטחת הכנסה ואפילו פטור ממס הכנסה. בהקשר הזה, ראוי לציין שניצולי שואה עשויים להיות זכאים לתוספת באחוזי הנכות בעקבות היותם חולי סוכרת. בנוסף, חולי סוכרת והורים לילדים חולים עשויים להיות זכאים להנחה בארנונה.

הורים לילדים חולי סוכרת? דעו כי ילדכם עשוי להיות זכאי לקבלת טיפול תרופתי או סייעת רפואי צמודה במוסד החינוך בו הוא לומד. גם בשלבי הבגרות של חייו יהיה ילדכם זכאי לשורה של זכויות נוספות, בהן התאמות למבחן הפסיכומטרי וסיוע במימון לימודים אקדמיים, אפשרות להתנדב לצבא או לשירות הלאומי למרות מצבו הרפואי.

זכויות נוספות הנוגעות בניידות, דיור ותעסוקה לחולי סוכרת ניתן ללמוד בפורטל מקיף בנושא.

סוף השנה מתקרב – אולי גם לכם מגיע כסף?

שנת 2017 תסתיים בקרוב ויחד איתה, תיגמר גם שנת המס. חודשים נובמבר ודצמבר, הם חודשים חשובים מאוד בהקשר זה, הפותחים חלון הזדמנויות אחרון למיצוי זכויות שעשויות לחסוך לא מעט כסף. באתר, ריכזו את כל המידע במדריך מפורט במיוחד, הזמין בכל עת וכולל גם את הדרכים בהן ניתן לממש את המגיע לכם. אז בין אם אתם שכירים ובין אם אתם עצמאיים – הנה טעימה ממה שכדאי שתדעו:

לחצו כאן למעבר למדריך מיצוי הזכויות לקראת סוף שנת המס

כבר בחודש נובמבר, תסתיים האפשרות להגיש תביעה למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) עבור שנת 2016, כך שאם אתם בני 23 ומעלה והכנסתכם הממוצעת במהלך שנת 2016 הייתה גבוהה מ- 2,059 ש"ח, ונמוכה מ-6,376 ש"ח – אתם בהחלט עשויים להיות זכאים למענק זה, שעשוי להגיע לגובה של כמה אלפי שקלים. זוהי גם הזדמנות טובה להזכיר שהאפשרות להגיש תביעה למענק עבודה עבור שנת 2015 אומנם כבר הסתיימה, אך בתנאים מסוימים ניתן להגיש תביעה בהליך מיוחד עד סוף דצמבר 2017.

עבדתם ביותר ממקום עבודה אחד השנה? שימו לב- חשוב מאוד לבצע תיאום מס הכנסה ותיאום ניכויים בביטוח הלאומי. פעולות אלה, יאפשרו למעסיקכם הנוכחי לנכות משכרכם מס ודמי ביטוח לאומי מופחתים ואף להחזיר לכם כספים במקרים של גביית יתר. כמו כן, אם נולד לכם ילד במהלך 2017, כדאי מאוד לבצע את עדכון הפרטים בטופס 101 עוד לפני סיום השנה ובכך לקבל רטרואקטיבית את נקודות הזיכוי ממס להן אתם זכאים. נזכיר, כי לאחר סיום השנה לא תוכלו לקבל כספים אלה רטרואקטיבית אלא באמצעות הגשת בקשה להחזר מס לפקיד השומה.

ומה עוד? במדריך ניתן לקבל מידע על ההליך בו יכול 'עוסק פטור' לדחות את מועד קבלת התקבולים מלקוחותיו ובכך לשמור על מחזור ההכנסות של מתחת ל- 98,707 ₪  ועל מעמדו כעוסק פטור. בנוסף, ניתן לקבל מידע על הגדלת שיעור ההפרשות לביטוח הפנסיוני בכדי לקבל הטבות מס,  הפקדות לקרן השתלמות לעצמאיים וההטבות הנלוות לה ואם תרמתם השנה, תוכלו ללמוד גם על הזיכוי ממס הכנסה לו אתם עשויים להיות זכאים.

את המידע המלא והמקיף, ניתן לקבל במדריך מיצוי הזכויות באתר. למעבר למדריך, לחצו כאן!

יש לכם בן משפחה סיעודי? אלה הן הזכויות שלכם

חולים סיעודיים נדרשים לטיפול מיוחד ולעיתים אף צמוד בשלבים מתקדמים בחייהם ולצד זה, ישנם גם הליכים בירוקרטיים רבים נוספים. כדי לסייע לבני המשפחה ללמוד על המגיע להם ועל הזכויות וארגוני הסיוע העומדים לרשותם, ריכזנו באתר את כל המידע בפורטל מיוחד הזמין בכל עת.

את המידע המלא ניתן למצוא בכל עת בפורטל גמלת סיעוד באתר, למעבר לפורטל לחצו כאן

ראשית, מי שהגיעו לגיל פרישה וגרים בביתם או בדיור מוגן במחלקות עצמאיות וזקוקים לעזרה בפעולות בסיסיות כמו לאכול, להתרחץ ולהלך בבית או אפילו להשגחה למען ביטחונם, ייתכן והם זכאים לגמלת סיעוד. השירותים הניתנים במסגרת גמלת הסיעוד כוללים עזרה של מטפל אישי (ישראלי או עובד זר), ביקור במרכזי יום לקשיש, אספקת מוצרי ספיגה חד פעמיים, לחצן מצוקה בבית ועוד. גמלת הסיעוד נקבעת על פי מידת התלות של הקשיש בזולת ועל פי הכנסותיו ומחולקת לשלוש רמות.

חשוב לדעת – לצורך העסקה ישירה של מטפל צמוד 12 שעות ביממה, לפחות 6 ימים בשבוע, יכול המעסיק לקבל את גמלת הסיעוד בכסף במקום לקבל את שירותי הגמלה או  לבחור לשלב קבלת תשלום חלקי בשאר שירותי הסיעוד הכלולים בגמלה.

ומה לגביי זכויות בני המשפחה המטפלים בקרוב סיעודי? גם לכם יש  שורה ארוכה של זכויות תעסוקתיות אותן כדאי מאוד להכיר ולממש. כך למשל, עובדים זכאים להעדר על חשבון ימי המחלה שלהם בשל טיפול בקרוב משפחה. בנוסף, עובד שהתפטר בשל בריאות לקויה של בן משפחתו, עשוי להיות זכאי לפיצויי פיטורים מהמעסיק .כמו כן מי שמטפל בבן משפחתו ברוב שעות היממה עשוי להיות זכאי אף לפטור מהתייצבות בלשכת התעסוקה לצורך קבלת הבטחת הכנסה.

בנוסף, בן משפחה המטפל בקרוב סיעודי הנדרש להוצאות רפואיות גבוהות יכול לקבל פטור ממס הכנסה במשיכת הכספים מקופת הגמל עבור הוצאות אלה. במקרה ונדרש מטפל צמוד,יתכן שניתן לקבל היתר להעסקת עובד זר בסיעוד.

מידע נוסף ניתן למצוא בכל עת בפורטל החולה הנתמך באתר, למעבר לפורטל לחצו כאן

מתמודדים עם הטרדה מינית? דעו את זכויותיכם

בשבועיים האחרונים המאבק להעלאת המודעות להטרדות מיניות תופס תאוצה ברחבי העולם ויותר ויותר נשים וגברים משמיעים את קולם לאחר שנים של שתיקה. בכדי לסייע ולנסות לעזור לאלה הזקוקים בכך, ריכזו באתר את כל המידע על הזכויות ושירותי הסיוע התומכים והעומדים לצד הנפגעים בפורטל מיוחד שהוקדש לנושא.

את המידע המלא ניתן למצוא בכל עת בפורטל נפגעות ונפגעי תקיפה מינית ואונס באתר, למעבר לפורטל לחצו כאן

ראשית, אדם שחווה פגיעה או תקיפה מינית זכאי לשורה של זכויות רפואיות, בהן פטור מתשלום בפניה לחדר מיון, סיוע רפואי לנפגעות ונפגעי אונס ותקיפה מינית, וסיוע רפואי לקטינים נפגעי תקיפה מינית. במקרה של כניסה להריון כתוצאה מתקיפה מינית ניתן להגיש בקשה להפסקת הריון במימון סל הבריאות.

עוד בדבר הסיוע הרפואי, דעו כי על בית החולים חלה חובת דיווח למשטרה אך זכותו של הנפגע להחליט על מידת שיתוף הפעולה שלו עם המשטרה. ראוי לציין כי ביצוע הבדיקות ותיעוד הממצאים הם חלק חשוב ביותר ומומלץ להגיש תלונה להמשך חקירה וטיפול באירוע התקיפה. זכותו של כל אדם לגשת לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה על מי שפגע בו. בנוסף, נפגעי הטרדה או התקפה מינית זכאים לבחור את מין החוקר שיחקור אותם. אגב, במקרים בהם מוגשת תביעה לבית משפט, תעמוד לרשות הנפגעים הזכות לסיוע משפטי בחינם ולהנחה בתשלום האגרה.

סיוע נוסף, ניתן לקבל גם ברשויות המקומיות המפעילות בחסות משרד הרווחה שישה מרכזים אזוריים המעניקים סיוע כמענה לצרכים הנפשיים, הרפואיים והמשפטיים של האדם הנפגע. כמו כן, ישנם מרכזי טיפול לנפגעי תקיפה מינית שבחלקם ניתן לקבל אף סיוע תעסוקתי, הכשרה מקצועית ועזרה במיצוי שירותי הקהילה.

כמו כן, קיימים ארגוני סיוע המציעים תמיכה ושיקום לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית כמו עמותת "יחד מחושך לאור",מרכז "בליבנו" ו "בנפשנו" הנותנים סיוע במגזר הדתי והחרדי ו"שלום בנייך" המעניקה סיוע גם היא למגזר הדתי והחרדי אך פתוחה לכל אדם שנפגע וזקוק לסיוע.

מדריך סוף החיים: אלה הזכויות שלכם עם פטירתו של אדם אהוב

המוות הוא חלק מהחיים עצמם. בשל הקושי הרגשי לעסוק בנושא זה, מרבית הישראלים בוחרים שלא להכיר מראש את הזכויות המגיעות להם ואת מה שצריך לדעת כדי לעבור את התקופה הקשה בצורה הפשוטה ביותר. בכדי לסייע בהתמודדות ולמי שמעוניין להתכונן מראש, ריכזנו באתר את כל המידע הנוגע לסוף החיים במדריך ייחודי וראשון מסוגו.

את המידע המלא ניתן למצוא בכל עת במדריך סוף החיים באתר, למעבר למדריך לחצו כאן

כך למשל, במדריך ניתן למצוא מידע מקיף על ההכנות וההיערכויות אותן ניתן לבצע מבעוד מועד, בהן רכישת חלקת קבר מראש, וקבלת החלטה למינוי מיופה כוח שיקבל החלטות לגבי גופו או רכושו של אדם  כאשר לא יוכל לעשות זאת בעצמו. מלבד אלה, ניתן בנוסף על עריכת הצוואה לקבוע מראש אם להימנע מטיפול מאריך חייםלתרום איבריםלתרום גוף למדע ואפילו לבקש לשרוף את הגופה.

כמו כן, גם לאחר המוות ישנם לא מעט הליכים וזכויות אותם חשוב להכיר הנוגעים במימוש הירושה, סגירת חשבונות, הסדרת חובות, קצבאות שאירים ועוד. ככלל, חשוב לדעת כי הליך הקבורה כולו, מתבצע בתאום אל מול הביטוח הלאומי והרשות המקומית אשר יתנו מענה למשפחה בנוגע למיקום הקבורה והאמצעים להובלת הנפטר לקבורה במקרה שלא התבצעה לכך היערכות מראש. שימו לב – את שירותי הקבורה, מממן המוסד לביטוח לאומי בעוד שהקמת מצבה לנפטר, אינה כלולה בשירותים אלה ולכן, כרוכה בתשלום.

הסוף למריבות עם הספקים: כך תפנו את המקרר הישן מהדירה

עברתם דירה? המזגן שבק חיים? מעוניינים להחליף את המקרר או שאתם פשוט רוצים לשדרג את מכונת הכביסה? מכשירי החשמל בבית, הם חלק בלתי נפרד משגרת חיינו ולא אחת, גם הם 'מתעייפים', מתקלקלים וממש מבקשים מאיתנו להשתדרג. החלפת מוצרי חשמל, מעלה באופן טבעי את השאלה המתבקשת – מי אחראי על פינוי המכשירים הישנים והאם יש לגבות על כך תשלום? מדריך חדש באתר מרכז את כל התשובות במקום אחד.

למעבר למדריך פינוי פסולת ציוד חשמלי ואלקטרוני- לחץ כאן

ככלל, החוק קובע כי האחריות על פינוי ציוד חשמלי ואלקטרוני, חלה על בית העסק ממנו קניתם את הציוד החדש ובתנאי שמדובר במוצר דומה. לכן, לא תוכלו לבקש מספק המקררים לפנות את מכונת הכביסה שלכם. בנוסף, החוק דורש מהספקים לעדכן אתכם במעמד המכירה על אפשרות הפינוי של הציוד הישן בעת אספקת המוצר החדש – פינוי עליו אין לדרוש תשלום או כל תמורה אחרת מהלקוח. עם זאת, כדאי לדעת כי במקרים בהם הציוד הישן נמצא בקומה שלישית ומעלה, בבניין בו אין מעלית או במקרים בהם לא ניתן להשתמש במעלית לשם הורדת הציוד הישן, ייחשב הפינוי כפינוי חריג עליו מותר לגבות תשלום ובתנאי שהלקוח עודכן על כך מראש. פינוי חריג נחשב גם כאשר הובלת המוצר החדש ופינוי המוצר הישן מתבצעים באמצעות מנוף וגם כאשר ישנו צורך בפירוק  חלק מהציוד הישן.  

לא מעוניינים לשלם את עלויות הפינוי החריג? אין בעיה. אם תצליחו להוריד בעצמכם את הציוד הישן לכניסת הבניין, לא ייגבה מכל כל תשלום בגין הפינוי.

לקראת החורף, זוהי גם הזדמנות טובה להזכיר כי במקרים מסוימים חברת החשמל מפצה את לקוחותיה על מוצרי חשמל ואלקטרוניקה שנפגעו עקב תקלה באספקת החשמל. בכדי לקבל את הפיצוי, יש להגיש תלונה לחברת החשמל באופן מקוון, ולפרט בה את התאריך, היום והשעה שבהם אירע הנזק. אם הצלחתם להוכיח כי נגרם לכם נזק, תוכלו לקבל את הפיצוי תוך 90 ימי עבודה מיום המענה הסופי לתלונה.

למידע המלא על פיצוי בגין  נזק למכשירי חשמל- לחצו כאן

Winter is Coming או – מהן הזכויות שלכם בעת מחלה?

השמיים מתחילים להתכהות, השמש משחקת מחבואים ואפילו התחלנו לשמוע על טפטופים באופק – רגע לפני שניפרד סופית מהקיץ והסתיו יגיע אלינו במלא הדרו, רצינו להזכיר לכם שאם הראש כואב, הגרון צווח והחום עולה – אתם כנראה צריכים להישאר בבית ולנוח. חוששים מהפגיעה בשכר? פורטל זכויות עובדים בעת מחלה מרכז עבורכם את כל המידע שאתם צריכים על ימי המחלה שלכם בעבודה:

לכל עובד, עומדת הזכות להיעדר מהעבודה בשל מחלה וזאת עד למכסת ימי המחלה שצבר במהלך תקופת עבודתו באותו מקום או אצל אותו מעסיק. ככלל עובד במשרה מלאה צובר 18 ימי מחלה בשנה כאשר בכל חודש ניתן לצבור עד 1.5 ימי מחלה בכל מקום עבודה ועד לתקרה של 90 ימי מחלה צבורים. עובדים במשרה חלקית או עובדים שעתיים שימו לב – ימי המחלה שלכם מחושבים ביחס להיקף עבודתכם בכל חודש מחדש כאשר עובדי קבלן, עובדי חברות אבטחה ועובדי אולמות וגני אירועים, זכאים לתנאים משופרים ולצבירה של 2 ימי מחלה בכל חודש.

הלכתם לקופת החולים וקיבלתם מרופא המשפחה תעודת מחלה? מגיעים לכם דמי מחלה. שימו לב – את דמי המחלה מקבלים באופן מדורג החל מהיום השני להיעדרות, כאשר החל מהיום הרביעי תקבלו את שכרכם המלא. בכל מקרה, חשוב לשים לב כי היעדרות של יום אחד אינה מזכה בתשלום דמי מחלה. לצד אלה, נזכיר כי דמי מחלה ניתן לקבל גם במקרים בהם העובד נעדר מעבודתו על מנת לטפל בבן משפחתו בעקבות מחלת הורה , מחלת בן או בת זוג ומחלת ילד. ראוי לציין, אם שני ההורים חולקים ביניהם את ימי ההיעדרות עקב מחלת הילד, לצורך חישוב דמי מחלה ייספרו ימי המחלה החל מהיום הראשון להיעדרות של ההורה הראשון ולא ייספרו עבור כל הורה בנפרד. אגב, אם אתם הורים יחידים אתם זכאים לימי מחלה נוספים עקב מחלת ילדכם.

כך או כך, נזכיר כי מעסיק אינו יכול למנוע מהעובד להיעדר מהעבודה במהלך ימי המחלה או להתנות את היעדרותו בתנאי כלשהו וכמו כן, למעסיק אסור לפטר עובד שנעדר מהעבודה עקב מחלתו, בימים שבהם הוא זכאי לדמי מחלה. עוד חשוב להדגיש כי את ימי המחלה שצברתם לא ניתן לפדות בסיום תקופת ההעסקה במקרה ולא נעשה בהם שימוש בניגוד לפדיון ימי חופשה.

רוצים לדעת עוד? הפורטל המקיף שלנו על זכויות עובדים בעת מחלה, מחכה לכם ממש כאן עם כל המידע שאתם צריכים בשביל לצלוח את עונת המעבר גם במקרה של מחלה.

דמי חגים? חצי יום חופש? שי לחג? אלה הזכויות שלכם גם בתשע"ח

בדומה לכל שנה, תקופת החגים מעוררת לא מעט שאלות ותהיות הנוגעות לזכויות עובדים – האם ערב חג נחשב לחצי יום חופש או יום מלא? ומה בדבר דמי חגים, חופשות מרוכזות ומתנות לחג? מדריך מרוכז באתר משיב לכם על כל השאלות ומבטיח לכם פתיחת שנה עברית טובה ומתוקה!

השנה, חגי תשרי צפויים להתקיים על פי רוב בימי סוף השבוע ולכן, חשוב להדגיש כי במקרים אלה על המעסיק לא חלה חובת תשלום דמי חגים לעובדים המועסקים לפי שעה או לפי שכר יומי, בניגוד למצבים בהם ימי החג חלים במהלך שבוע העבודה. עובדים המקבלים משכורת חודשית קבועה, יקבלו את שכרם המלא ללא כל קשר להיעדרותם במסגרת החג. עם זאת, נזכיר כי ימי ערב החג נחשבים לימי עבודה ולכן היעדרות מימים אלה תרד ממנין ימי החופשה השנתית.  למרות זאת, חשוב לדעת כי במידה ואתם עובדים במשרה הדורשת מכם עבודה במהלך ימי החג, על המעסיק לשלם לכם שכר בגובה של 150% משכרכם לפחות ובמקרים של שעות נוספות, תיתכן תוספת של עד 50% בדומה למקובל ביום המנוחה השבועית.  

במקומות עבודה רבים, מנצלים את חגי תשרי בכדי להוציא את העובדים לחופשה מרוכזת הכוללת את ערבי החג וימי חול המועד על חשבון ימי החופשה השנתית. הבחירה האם להוציא את העובדים עומדת לזכותו של המעסיק ובתנאי שהודיע על כך לעובדים לפחות 14 ימים מראש אם החופשה מונה מעל שבעה ימים. אין לכם מספיק ימי חופשה לנצל לטובת חופשה מרוכזת? חשוב שתדעו – עובד זכאי לסרב לבקשתו של המעסיק לצאת לחופשה מרוכזת במידה ואין ברשותו מספיק ימי חופשה צבורים. לכן, במידה והמעסיק מתעקש בכל זאת על יציאה לחופשה, הוא יידרש לשלם לעובד שכר מלא עבור ימים אלה. כך או כך,  חשוב לשים לב כי מעסיק נדרש לקבל את הסכמתו המפורשת של העובד לצאת לחופשה על חשבון ימי חופש עתידיים או לצאת לחופשה ללא תשלום, אשר תפגע במשכורתו החודשית.

ומה בנוגע למתנות לחג? בניגוד למה שאולי חשבתם, החוק לא מחייב מעסיק להעניק לעובדיו שי לחג. עם זאת, במקומות עבודה בהם היה נהוג להעניק מתנות לעובדים, על המעסיק להמשיך במנהג זה גם בשנים הבאות. כמו כן, נזכיר שגם עובדות המצויות בחופשת לידה, עובדי קבלן בתחומי הניקיון, כוח אדם ושמירה זכאים לקבל גם הם שי לחגים ואין להפלותם.

רוצים לדעת עוד? זכותון החגים המיוחד של 'כל זכות' מחכה לכם ממש כאן

בברכת חג שמח ושנה טובה!

קצבאות, הטבות והנחות: מתמודדים עם מוגבלות? יש לכם זכויות!

מחאות הנכים מהשבועות האחרונים, עוררו את המודעות הציבורית לקשיים והבעיות איתם נאלצים להתמודד בעלי מוגבלויות רבים בישראל. מקורב לכם מתמודד עם מוגבלות? כדאי שתדעו – ייתכן והוא לא מנצל את כל הזכויות המגיעות לו ממגוון ההטבות וההנחות העומדות לרשותם של נכים. באתר, ריכזו את כל המידע על הזכויות, השירותים וההטבות להם זכאים בעלי מוגבלות בפורטל רחב שייתכן ויוכל לספק תמיכה נוספת ליקירכם.

כך למשל, מקבלי קצבת נכות כללית שנקבעה להם דרגת אי כושר בשיעור של 75% ומעלה, אשר אינם שוהים במוסד ונכותם הרפואית מאובחנת בשיעור של 40% לפחות, עשויים להיות זכאים לקצבה חודשית נוספת (קח"ן). מלבד אלה, המדינה מסייעת גם בתחום הדיור לנכים המקבלים קצבת נכות ובאפשרותכם לבדוק זכאות לסיוע בשכר דירה, הנחה במס רכישת דירה, הנחה בארנונה או אפילו הנחה בארנונה להורים שילדם מקבל גמלת ילד נכה או קצבת נכות. כמו כן, נכים שהם חסרי דירה עשויים להיות זכאים לדירה בדיור הציבורי. הטבה משמעותית נוספת היא פטור מתשלום דמי הסכמה לרשות מקרקעי ישראל בעת העברת זכויות חכירה בנכס (בית).

בתחום התחבורה, בעלי מוגבלויות אשר בבעלותם רכב יכולים לקבל במקרים מסוימים תג חניה לנכה ופטור מתשלום אגרת רישוי וכמובן פטור מתשלום חניה בבתי החולים הממשלתיים. בהקשר זה, אנשים בעלי מוגבלויות ניידות שעברו ועדת ניידות ונקבעה להם מוגבלות של מינימום 60% זכאים להצבת תמרור או סימון אזור חניה פרטי בסמוך לביתם. כדאי לדעת כי גם בתחבורה הציבורית, למשל באוטובוסים  או ברכבת ישנן הנחות לנכים.

אפשרויות להטבות נוספות הבאות להקל על התא המשפחתי המכיל אנשים בעלי מוגבלויות אך לא רק, כוללות בין היתר פטור ממס הכנסה, נקודות זיכוי ממס הכנסה להורים או לבן זוג ללא הכנסה. כמו כן גם הנחות בתשלומי  טלפון בזק ותשלום חשבון המים, פטור מתשלום קופת החולים, פטור בתשלום דמי ביטוח לאומי, הנחה בעמלות הבנקים, קבלת שירות ללא תור במקומות ציבוריים ואפילו מענק פטירה לשאיריו של מקבל קצבת הנכות.

את המידע המלא, ניתן לקבל בפורטל המיוחד שהוקדש לנושא באתר. למעבר לפורטל, לחצו כאן

המורה המליצה לשלוח את הילד לאבחון? ייתכן שאתם זכאים לסיוע במימון!

מאות אלפי תלמידי ישראל יחזרו השבוע אל ספסל הלימודים ובהם גם לא מעט תלמידים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה שונות, הזקוקים להתאמות מיוחדות בכדי להבטיח את הצלחתם בלימודים. אולם בעוד שמילים כמו 'אבחונים', 'רטלין' ואפילו 'התאמות' הפכו לעניין שבשגרה, כדאי לדעת – למתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז ישנן לא מעט זכויות אותן כדאי להכיר אשר רוכזו באתר בפורטל מקיף הזמין לשימושכם בכל עת.

כך למשל, בפורטל תוכלו למצוא מידע מקיף על האבחונים השונים אותם ניתן לבצע, בהם אבחונים בקופות החולים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, אבחונים דידקטיים, אבחוני מוכנות לכיתה א', אבחונים פסיכודידקטיים, אבחוני הפרעות קשב, , הוראה מתקנת ועוד. כמו כן, כדאי לדעת כי משרד החינוך מממן בכל שנה מספר אבחוני הפרעות קשב וריכוז לתלמידים בכיתות ט' – י' ממשפחות המצויות בקשיים כלכליים. הזכאות למימון, נקבעת בידי ועדה מחוזית ועל פי המלצות בית הספר ולכן, הורים המעוניינים לשלוח את ילדם לאבחון נדרשים לפנות לבית הספר מהר ככל האפשר בכדי להגדיל את הסיכוי לקבל את המימון.  

עוד במדריך, תוכלו לקבל מידע מקיף על אפיקי הסיוע במימון אבחונים אלה ובהתמודדות עתידית עם לקויות הלמידה והפרעות הקשב, בהם גמלת ילד נכה לילדים עם הפרעת קשב וריכוז קשה (ADHD), מימון אבחוני לקויות למידה ליתומים צה"ל וליתומים של חללי פעולות איבה. כמו כן, כדאי לדעת כי יתומי חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, עשויים להיות זכאים גם למימון שיעורי הוראה מתקנת. בנוסף, הורים לילדים המתמודדים עם לקויות למידה, עשויים להיות זכאים לנקודות זיכוי ממס הכנסה ולכן, מומלץ לבדוק ולממש את זכאותכם שעשויה לחסוך לא מעט כסף בתלוש המשכורת.

ומה עוד כדאי לדעת? לאחר ביצוע האבחונים ובהתאם לכל ילד, תיקבע במידת הצורך שורה של התאמות רלוונטיות במסגרת החינוכית אשר ילוו אותו מרגע האבחון ועד סיום שנות לימודיו. התאמות אלה, רלוונטיות לא רק עבור הבחינות השונות במהלך הלימודים ובכללן גם בחינות הבגרות, התאמות אלה רלוונטיות גם בעת ביצוע מבחנים בלשכת הגיוס של צה"ל, בבחינת התאוריה של משרד הרישוי, בחינת הפסיכומטרי ואפילו בבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין ומועצת רואי החשבון. סטודנטים המתמודדים עם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז, יהיו זכאים גם הם לשורה של התאמות במהלך לימודיהם וכמו כן, גם ולסיוע במרכזי תמיכה לסטודנטים עם לקויות למידה אותם מחוייבים להפעיל כלל מוסדות ההשכלה הגבוהה.

את המידע המלא תוכלו למצוא בכל עת בפורטל 'לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז באתר. למעבר לפורטל, לחצו כאן.